شیپور ایران روزنامه خبر ورزشی اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

شیپور: ایران روزنامه خبر ورزشی اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار اجتماعی آستان قدس در اتاق شیشه‌ای

قرار است آستان قدس رضوی، اطلاعات عملکرد اقتصادی خود را تا آخر شهریورماه آماده کرده و به اطلاع عموم برساند. این گام رو به جلو که از سوی این آستان جهت شفافیت عمل

آستان قدس در اتاق شیشه‌ای

آستان قدس در اتاق شیشه ای

عبارات مهم : مالیات

قرار است آستان قدس رضوی، اطلاعات عملکرد اقتصادی خود را تا آخر شهریورماه آماده کرده و به اطلاع عموم برساند. این گام رو به جلو که از سوی این آستان جهت شفافیت عملکرد پیگیری می شود، در حالی حائز اهمیت است که بارها از سوی منتقدان، آستان قدس رضوی، جهت عدم پرداخت مالیات، مورد نقد قرار گرفته بود.

آستان قدس در اتاق شیشه‌ای

چنانچه در گیرودار مناظرات ریاست جمهوری، حسن روحانی، رقیب انتخاباتی حجت الاسلام رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی، در جمع حامیان خود در سخنانی با کنایه به حجت الاسلام رئیسی، گفته بود: «می گویند مالیات بدهید، ولی کسی نیست بگوید در آنجایی که شما مدیریت می کنید، آیا تاکنون مالیات داده اید؟» البته آستان قدس رضوی هم دلایل خود را مطرح می کرد.

حجت الاسلام رئیسی در یکی از مصاحبه های خود بعد از بیان این سخنان از سوی حسن روحانی، گفت: «حدود ٣٠ سال پیش و در سال های ابتدایی انقلاب، مرحوم واعظ طبسی، تولیت سابق آستان قدس در همین رابطه شرحی جهت حضرت امام(ره) نوشتند مبنی بر اینکه تمام اقتصاد این مکان بر دو پایه نذر و وقف هست؛ یعنی تمام گردش اقتصادی آستان ریشه اش یکی از این دو مورد است». به گفته او، آستان قدس رضوی چهاربرابر مالیات ممکن به فقرا کمک کرده هست.

قرار است آستان قدس رضوی، اطلاعات عملکرد اقتصادی خود را تا آخر شهریورماه آماده کرده و به اطلاع عموم برساند. این گام رو به جلو که از سوی این آستان جهت شفافیت عمل

هرچند در همان گیرودار، مدیر شرکت امور مالیاتی هم وارد میدان شد و در نامه ای خطاب به حجت الاسلام رئیسی به سخنان مقام معظم رهبری استناد کرده بود. به گفته سیدکامل تقوی نژاد: «مقام معظم رهبری درخصوص معافیت مالیاتی آستان قدس رضوی و شرکت ها و مؤسسات وابسته اشاره به این مهم می کند که معافیت آستان مشمول بر مالیات های تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوده نمی شود». در همان وقت رئیسی هم پاسخ داد: «من از وقت آمدن به آستان قدس، جهت مقام معظم رهبری نامه نوشتم که وظیفه شرعی در این عنوان چیست، ایشان فرمودند همان که نظر امام لحاظ شود، به علاوه آنکه دو مالیات ارزش افزوده و مالیات تکلیفی نیز پرداخت شود.

ما در آستان قدس، مانند همه جاهای دیگر مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می کنیم و حتی سه، الی چهاربرابر مالیات پرداختی به فقرای سراسر کشور کمک می کنیم و جهت آنها مسکن تهیه می کنیم، طعام به آنها می دهیم». حالا قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در مورد فعالیت های اقتصادی آستان قدس رضوی توضیحاتی داده هست. به گزارش تسنیم، مرتضی بختیاری، قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی، در مورد نظارت بر فعالیت های اقتصادی آستان قدس رضوی گفت: قبل از اینکه تولیت آستان به دست آیت الله رئیسی باشد، یک سیستم نظارتی نیرومند از داخل خود آستان وجود داشت، ولی آیت الله رئیسی دستور دادند که نهادهای نظارتی بیرونی نیز باید وارد شوند تا شک و شبهه ای در فعالیت های اقتصادی این آستان وجود نداشته باشد.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه تمامي موقوفات قرار است در سیستمی گذاشته شود و در آن به مردم گزارش شود که هر موقوفه چقدر درآمد دارد و نیت واقف آن چه بوده است و اکنون آن درآمد در چه موردی صرف شده است است که این اطلاعات تا آخر شهریور کامل می شود و سپس در یک سیستمی قرار داده خواهد شد تا عموم مردم از آن مطلع شوند. بختیاری با بیان اینکه طلب آستان قدس از دولت چقدر هست، گفت: تا آخرهای سال ١٣٩٥؛ سه هزارو ٤٥٠ میلیارد تومان دولت به آستان قدس بدهکار بود که این باعث دغدغه تولیت و مسئولان آستان شده است است و دولت نیز باید این مطالبات را غیر از مطالبات دیگر بداند، چراکه دغدغه آن وجود دارد که نیت واقفان در مورد وقف خود عملیاتی شود.

آستان قدس در اتاق شیشه‌ای

بختیاری با اشاره به پیشرفت هایی که شرکت های عمرانی آستان کرده اند، گفت: به عنوان نمونه اکنون توان و قدرت آن را دارند که این شرکت ها طرح هایی همچون راه آهن زاهدان- بیرجند- طبس را برعهده بگیرند و به نحو احسن آن را عملیاتی کنند.

وی در پاسخ به بحث مالیات های آستان قدس که زیاد به آن پرداخته می شود، گفت: مالیات دارایی ها مربوط به موقوفات نمی شود؛ به عنوان نمونه اکنون قانونی که وجود دارد بین دو شرکت موقوفه و شرکت خصوصی، شرکت موقوفه مالیات ندارد و این یک حکم شرعی است که قانونا و شرعا نمی توان از موقوفه مالیات دریافت کرد و باید صددرصد آن در جهت نظر واقف خرج شود. این یک حکم قانونی و شرعی است که امام خمینی(ره) هم بیان کرده اند و مقام معظم رهبری نیز آن را تأیید کردند، ولی بحثی که در مورد آستان قدس مطرح است این است که جهت اینکه قدرت مسابقه پذیری بین شرکت های اقتصادی وجود داشته باشد، مالیات بر ارزش افزوده شرکت های موقوفه آستان قدس رضوی اعمال شود و آن در مسیر نظر موقوفه خرج شود که اکنون نیز با هماهنگی بانک مرکزی حسابی ایجاد شده است است و مالیات هایی که از شرکت های آستان گرفته می شود در مسیر همان موردی که واقف خواسته است خرج می شود یا اگر مطلق باشد خرج توسعه آستان قدس می شود که در سال ١٣٩٥ نیز ٥٣ میلیارد تومان از این مالیات ها به دولت پرداخت و سپس بر اساس نیت واقفان خرج شد.

قرار است آستان قدس رضوی، اطلاعات عملکرد اقتصادی خود را تا آخر شهریورماه آماده کرده و به اطلاع عموم برساند. این گام رو به جلو که از سوی این آستان جهت شفافیت عمل

اخبار اجتماعی – شرق

واژه های کلیدی: مالیات | اقتصادی | مقام معظم رهبری | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs